W jakie interakcje może wchodzić gliklazyd?

Gliklazyd jest lekiem stosowanym w leczeniu cukrzycy typu 2, znanym również jako cukrzyca dorosłych lub cukrzyca niezależna od insuliny. Jego głównym działaniem jest stymulacja wydzielania insuliny przez komórki beta trzustki, co prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi. Chociaż jest to lek skuteczny i często stosowany, pacjenci muszą być świadomi potencjalnych interakcji, które mogą zachodzić pomiędzy gliklazydem a innymi lekami, żywnością i alkoholem.

Czym są interakcje lekowe?

Interakcje lekowe to reakcje, które mogą wystąpić, gdy dwa lub więcej leków jest stosowane jednocześnie. Te reakcje mogą zmienić sposób, w jaki leki działają w organizmie, co może prowadzić m.in. do niepożądanych skutków ubocznych lub zmniejszenia skuteczności leków.

Z jakimi lekami gliklazyd wchodzi w interakcje?

Jednoczesne stosowanie gliklazydu i mikonazolu (leku przeciwgrzybicznego) jest przeciwwskazane, ponieważ może to prowadzić do zwiększenia działania hipoglikemizującego gliklazydu, co z kolei może prowadzić do hipoglikemii lub nawet śpiączki.
Ryzyko hipoglikemii wzrasta także kiedy gliklazyd jest łączony z fenylbutazonem, innymi lekami przeciwcukrzycowymi, beta-blokerami, flukonazolem, inhibitorami konwertazy angiotensyny, inhibitorami receptora H2, inhibitorami MAO, sulfonamidami, klarytromycyną czy NLPZ.
Istnieją również interakcje, które mogą prowadzić do hiperglikemii. Obejmują one interakcje gliklazydu z danazolem, chlorpromazyną, glikokortykosteroidami, rytodryną, salbutamolem, terbutaliną, a także preparatami dziurawca.
Innego rodzaju interakcje gliklazydu dotyczą łączenia tego leku z lekami przeciwzakrzepowymi czy fluorochinolonami.

Interakcje gliklazydu z żywnością

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących interakcji gliklazydu z żywnością. Najważniejsze jest regularne spożywanie posiłków, ponieważ pomijać posiłki może prowadzić do hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi).

Interakcje gliklazydu z alkoholem:

Spożywanie alkoholu podczas przyjmowania gliklazydu nie jest zalecane. Alkohol może nasilać działanie hipoglikemizujące gliklazydu, co z kolei może doprowadzić do hipoglikemii i związanej z nią powikłań. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki cukrzycowej.

Podsumowanie

Podczas przyjmowania gliklazydu pacjenci muszą być świadomi potencjalnych interakcji lekowych. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów, którzy przyjmują również inne leki, takie jak mikonazol czy fenylbutazon.
Regularne spożywanie posiłków jest ważne, aby uniknąć hipoglikemii, a spożywanie alkoholu jest niewskazane, ze względu na potencjalne ryzyko zwiększonego działania hipoglikemizującego.
Pacjenci powinni zawsze konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania gliklazydu, aby upewnić się, że są świadomi wszystkich potencjalnych interakcji i jak można ich uniknąć.

Bibliografia

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30757/characteristic

Zobacz też:

Najnowsze poradniki:

Czytaj więcej