Gliklazyd zazwyczaj przyjmuje się raz na dobę w porze śniadania.
Pytania i odpowiedzi
-
Czy gliklazyd bierze się wieczorem?
-
Czy zasadne jest łączenie gliklazydu z metforminą?
Tak, łączenie gliklazydu z metforminą może być zasadne. Takie skojarzenie leków może prowadzić do lepszej kontroli glikemii. Gliklazyd stymuluje wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki, a metformina m.in. zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę.
-
Czy gliklazyd powoduje tycie?
Zwiększenie masy ciała jest jednym z możliwych działań niepożądanych gliklazydu.
-
Jakie działania niepoządane może powodować gliklazyd?
Głównym działaniem niepożądanym gliklazydu jest hipoglikemia, czyli zbyt wysoki poziom glukozy we krwi. Do innych skutków ubocznych należą m.in. dolegliwości związane z układem pokarmowym.
-
Z czym nie łączyć gliklazydu?
Gliklazyd jest przeciwwskazany u pacjentów przyjmujących mikonazol lub danazol. Nie należy również spożywać alkoholu podczas terapii tym lekiem.
-
Czy gliklazyd jest bezpieczny?
Gliklazyd jest generalnie uważany za bezpieczny, jeśli jest stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza oraz kontrolowana jest glikemia u pacjenta.
-
Na co działa gliklazyd?
Gliklazyd jest lekiem przeciwcukrzycowym, który działa poprzez stymulację komórek trzustki do produkcji insuliny. Jest często zalecany dla osób z cukrzycą typu 2, u których dieta i aktywność fizyczna nie są wystarczające, aby skutecznie kontrolować stężenie glukozy we krwi.
-
Czy można stosować gliklazyd u dzieci?
Gliklazyd nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat z powodu braku dostępnych danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności.
-
Czy można stosować gliklazyd u osób starszych?
Tak, gliklazyd można stosować u osób starszych, jednak należy zachować ostrożność dokładnie kontrolować stężenie glukozy we krwi.
-
Czy gliklazyd uzależnia?
Gliklazyd nie powoduje uzależnienia.